Uniwersytecka Szkoła Rodzenia

Zmiany, jakie dokonały się w ostatnich kilkunastu latach w zakresie opieki nad ciężarną i rodzącą zaowocowały powstaniem licznych Szkół Rodzenia mających na celu jak najlepsze przygotowanie kobiety ciężarnej do zbliżającego się trudnego momentu w jej życiu- porodu. Historia powstania Szkół Rodzenia sięga lat 50- tych. W 1954 r. we Francji zezwolono oficjalnie na obecność ojca podczas porodu. Spowodowało to prawdziwą rewolucję wśród personelu medycznego. Zaistniała wtedy konieczność teoretycznego przygotowania ojców do aktu narodzin.

Joga

Pierwsza Szkoła Rodzenia powstała w Polsce w 1957 r. W tamtych czasach była to nowość. Dziś uczestnictwo w zajęciach Szkoły Rodzenia, zwłaszcza w dużych miastach stało się niemal regułą. Coraz więcej par pragnie ten piękny moment narodzin własnego dziecka przeżyć wspólnie. Coraz więcej kobiet pragnie pozbyć się lęku przed porodem . Kobieta rodząca, która została przygotowana do porodu przez profesjonalny personel, uczestniczy w nim aktywnie i w pełni świadomie. Dzięki temu zmniejsza się ilość koniecznych interwencji położniczych i w efekcie występuje mniej powikłań.

Kubus

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet ciężarnych, dzięki staraniom Fundacji Dobro Matki i Dziecka, utworzono przy Klinice Położnictwa i Perinatologii w Krakowie nowoczesną Szkołę Rodzenia. Analizując odpowiednią literaturę, wiadomości ze szkoleń i własne doświadczenie, opracowano program pracy uwzględniający zajęcia teoretyczne i ruchowe tak, aby uzyskać najlepsze efekty.

Zajęcia w Szkole Rodzenia odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 17.30. Każdy kurs składa się z siedmiu spotkań trwających dwie godziny zegarowe. Wykłady w Szkole Rodzenia prowadzone są przez Adiunktów Kliniki Położnictwa i Perinatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, natomiast zajęcia praktyczne przez doświadczonych specjalistów wychowania fizycznego i bardzo doświadczone położne Szpitala Uniwersyteckiego. Dokładamy wszelkich starań, aby przebieg kursu był zgodny z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Zajęcia odbywają się w Krakowie, przy ul. Kopernika 23 (parter). Kurs jest płatny; opłata za kurs wynosząca 400zł będzie pobierana przed rozpoczęciem pierwszych zajęć (płatne gotówką).

Zgłoszenia w Sekretariacie Kliniki Położnictwa i Perinatologii UJ CM, ul. Kopernika 23 (I piętro), tel./fax: Telefon 012 424 84 12.

Wszelkie inne informacje dotyczące działalności Uniwersyteckiej Szkoły Rodzenia oraz naszej Fundacji dostępne są na stronie internetowej: www.matkadziecko.pl

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu:
Telefon 012 424 84 12.